Home Články Šenov za války

Šenov za války

Za druhé světové války byl Šenov násilně rozdělen. Na základě mnichovské dohody byla pohraniční území tehdejšího Československa odst oupena okolním zemím – v našem případě Polsku. Po napadení a obsazení Polska se toto území stalo součásti Německé říše.

 

Šenov za války

Šenov křižovatka, hraniční přechod, rok 1940.


Za druhé světové války byl Šenov násilně rozdělen. Na základě mnichovské dohody byla pohraniční území tehdejšího Československa odstoupena okolním zemím – v našem případě Polsku. Po napadení a obsazení Polska se toto území stalo součásti Německé říše.


Šenovem tehdy procházela státní hranice mezi Protektorátem Čechy a Morava a územím, které zabralo Německo po vypuknutí války v roce 1939.Za války byly domy poničené.Chodilo se boso a oblečení bylo minimum. Nebylo to jako dnes,kdy má každý plnou skříň oblečení. Stejně to bylo s jídlem, každý byl rád za krajíc chleba. Děti chodily do školy pěšky nebyly autobusy ani žádna jiná doprava. Pokud za den přejelo alespoň jedno auto, byl to zázrak. Bylo velmi těžké se dostat přes celnice, které byly velmi hlídané. Děti které chodily do české školy ( stará škola), například z Podlesí musely mít zvláštní propustku. Na Podlesí byla škola německá – viz. Slabikář.


 

Aktualizováno (Neděle, 11 Duben 2010 18:22)

 
Hlavní nabídka